Ar žiūrėti filmus internetu yra legalu?

filmaiMėgstate laiką leisti žiūrėdami filmus internete, tačiau baiminatės to, kad galbūt užsiimate nelegalia veikla? Kiekvienam interneto vartotojui būtų neprošal domėtis teisės aktais. Mat, jie padeda suprasti ar filmų žiūrėjimas internete pažeidžia įstatymus ar ne. Ypač svarbu akcentuoti, kad lietuviški filmų portalai dažniausiai yra registruoti užsienio valstybėse. Tai reiškia, kad tokie tinklapiai gali būti laikomi tokiose šalyse, kuriose autorių teisės nėra apibrėžiamos įstatymuose. Tad, ką būtina žinoti apie filmų internete žiūrėjimą?

Jeigu filmai žiūrimi TV kanalų portaluose, tuomet baimintis nėra dėl ko.

Verta žinoti, kad didžioji dalis televizijos kanalų siekia pritraukti kuo didesnę žiūrovų auditoriją. Dėl šios priežasties dauguma tokių kanalų turi internetinius portalus, kuriuose suteikiama galimybė žiūrėti filmus nemokamai. Vieninteliu minusu įvardijama tai, kad tokiose vietose filmai laikomi ne amžinai t.y. juos galima žiūrėti tik tam tikrą laiką. Tiksliau kalbant, filmai laikomi tol, kol nesikeičia filmų repertuaras. Tokiuose portaluose žiūrėti filmus yra visiškai legalu ir interneto vartotojai dėl nieko neturėtų baimintis.

Specializuoti filmų portalai kelia dvejopus klausimus.

Nors spauda mirga nuo pranešimų apie neteisėtu filmų platininiu užsiimančius portalus, verta pabrėžti, kad didžioji dalis tokių tinklapių nėra sulaukę teisėsaugos dėmesio. Tai paaiškinti galima tuo, jog didžioji dalis portalų veikia visai kitose šalyse, todėl tai yra ne Lietuvos teisėsaugos jurisdikcijoje. Tuo labiau, vartotojams nėra prievolės reikalauti informacijos iš filmų portalų, jog šie patvirtintų, kad jie turi teisę platinti pateiktus filmus. Pavyzdžiui, portalas https://www.filmai.in/ vargu ar jums pateiks informaciją ar filmų platinimu užsiimama teisėtai. Šiame portale yra be galo didelis filmų pasirinkimas, tačiau jau ne vienerius metus veikiantis tinklapis taip iki šiol ir nebuvo uždarytas. Tai paaiškinama tuo, jog teisėsauga galbūt neturi priekaištų tokiam tinklapiui arba tiesiog tai yra ne jų galioje. Tad, žiūrintiems filmus panašiuose tinklapiuose, tiesiog reikėtų mažiau sukti galvą ir tiek.

Jeigu norite visiškos ramybės – specialios internetinės televizijos bus pats tas.

Ko gero daugeliui teko išbandyti įvairias internetines televizijas, tačiau vienintelis jų trukumas – aukšta paslaugų kaina. Tuo labiau – tokie tinklapiai, nors ir neužtraukia jokios atsakomybės, negali pasiūlyti visiškai visus vartotojų poreikius atitinkančias programas.